Ukazał się kolejny numer „Farmacji Wielkopolskiej” (nr 2-3/2024) – czasopisma wydawanego przez Wielkopolską Okręgową Izbę Aptekarską. Pismo dostępne jest w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.farmacjawielkopolska.pl (na stronę czasopisma można również przejść bezpośrednio ze strony www.woia.pl).
Zapraszamy do lektury najnowszego e-wydania „Farmacji Wielkopolskiej”, polecając między innymi publikacje:
● „SYNDROM BOURNOUT” - o zjawisku wypalenia zawodowego, jego objawach i przyczynach, mówi prof. dr hab. EWA MOJS, kierownik Katedry i Zakładu Psychologii Klinicznej Wydziału Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w rozmowie z Eugeniuszem Jarosikiem i dr. n. farm. Stefanem Piechockim.
● „WYSTARCZĄ DROBNE KROKI”. Apteka czy firma farmaceutyczna? Czy naprawdę musimy wybierać? Przemyślenia mgr. farm. Mateusza Szamałka w kontekście syndromu wypalenia. Problem ten podejmują też autorki artykułów „PARA W GWIZDEK” (dr Alina Górecka) i „DLACZEGO SIĘ WYPALAMY” (mgr farm. Agata Słyk).
● „JAK SPRZEDAĆ LUB KUPIĆ APTEKĘ”. Jak bezpiecznie sprzedać/kupić aptekę ogólnodostępną - zasady nabywania/zbywania aptek ogólnodostępnych omawia radca prawny Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Poznaniu Łukasz Świderski.
● „FARMACJA WOBEC WYZWAŃ ZDROWOTNYCH XXI WIEKU”. Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny dr n. farm. Grzegorz Pakulski o rozwoju farmacji w świecie cyfrowym i wyzwaniach, z którymi musi się zmierzyć się nie tylko cała branża farmaceutyczna, ale także inspekcja farmaceutyczna.
● „W POGONI ZA CZASEM”. Problem braku leków w aptekach analizuje mgr farm. Wojciech Bartkowiak.
● „APTEKI PEŁNE HISTORII”. Co aptekarz wniósł w przestrzeń publiczną oprócz leku? Gdzie apteka na planie miasta była usytuowana? Jakie były jej dzieje? Fascynująca opowieść dr Hanny Cytryńskiej, autorki nowo wydanej książki „Wielkopolskie apteki historyczne”.
● „CZEKOLADA NA ZDROWIE”. Dlaczego regularne spożywanie gorzkiej czekolady ma korzystny wpływ niemal we wszystkich chorobach układu sercowo-naczyniowego? Pierwszy artykuł z cyklu o czekoladzie okiem farmaceuty dr hab. inż. Anny Pawełczyk i prof. dr. hab. Lucjusza Zaprutko.
● „MIKSTURA Z PRZESZŁOŚCI”. Od alchemii do współczesnej nauki - Klara Kraszewska o projekcie rekonstrukcji teriaku i innych staropolskich leków. Historię teriaku przypomina też dr n. farm. Jan Majewski w artykule „MAGIA TERIAKU”.
● „BARWIARZ INDYGO”. Kim był Akira Endo? Sylwetkę genialnego japońskiego mikrobiologa i biochemika przybliża Eugeniusz Jarosik.
● „KLASZTORNA OFFICINA SANITATIS”. O sekretach starej apteki franciszkańskiej w Dubrowniku pisze dr n. farm. Hanna Piechocka-Koczwara.
● „PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ”. Blok artykułów o bohaterach uroczystości z okazji odnowienia po 50 latach dyplomów magistra farmacji. O swoim życiu i karierze zawodowej opowiadają: prof. dr hab. Janina Renata Ochocka, prof. dr hab. Jaromir Budzianowski, dr n. farm. Jadwiga Winnicka, prof. dr hab. Marek Simon i mgr farm. Ewa Krzeszowska.
Zapraszam do lektury całego e-wydania i do współpracy z redakcją „Farmacji Wielkopolskiej”. Polecam też nową stronę internetową e-czasopisma: www.farmacjawielkopolska.pl. W łatwy i przejrzysty sposób traficie Państwo na najnowsze e-wydanie i jego najważniejsze teksty, a także na uporządkowane archiwum wcześniej wydanych numerów czasopisma oraz przegląd wszystkich artykułów według ich autorów. Tak jak dotychczas, pełne edycje dostępne są zarówno w formie do przeglądania on-line, jak i plików PDF do pobrania.
EUGENIUSZ JAROSIK
Redaktor naczelny „FARMACJI WIELKOPOLSKIEJ”
tel. 798 192 957