Ukazał się kolejny numer „Farmacji Wielkopolskiej” (nr 2-3/2024) – czasopisma wydawanego przez Wielkopolską Okręgową Izbę Aptekarską. Pismo dostępne jest w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.farmacjawielkopolska.pl (na stronę czasopisma można również przejść bezpośrednio ze strony www.woia.pl).

Zapraszamy do lektury najnowszego e-wydania „Farmacji Wielkopolskiej”, polecając między innymi publikacje:

      SYNDROM BOURNOUT” - o zjawisku wypalenia zawodowego, jego objawach i przyczynach, mówi prof. dr hab. EWA MOJS, kierownik Katedry i Zakładu Psychologii Klinicznej Wydziału Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w rozmowie z Eugeniuszem Jarosikiem i dr. n. farm. Stefanem Piechockim.

      WYSTARCZĄ DROBNE KROKI”. Apteka czy firma farmaceutyczna? Czy naprawdę musimy wybierać? Przemyślenia mgr. farm. Mateusza Szamałka w kontekście syndromu wypalenia. Problem ten podejmują też  autorki artykułów „PARA W GWIZDEK” (dr Alina Górecka) i „DLACZEGO SIĘ WYPALAMY” (mgr farm. Agata Słyk).

      „JAK SPRZEDAĆ LUB KUPIĆ APTEKĘ”. Jak bezpiecznie sprzedać/kupić aptekę ogólnodostępną - zasady nabywania/zbywania aptek ogólnodostępnych omawia radca prawny Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Poznaniu Łukasz Świderski.

      „FARMACJA WOBEC WYZWAŃ ZDROWOTNYCH XXI WIEKU”. Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny dr n. farm. Grzegorz Pakulski o rozwoju farmacji w świecie cyfrowym i wyzwaniach, z którymi musi się zmierzyć się nie tylko cała branża farmaceutyczna, ale także inspekcja farmaceutyczna.

      W POGONI ZA CZASEM”. Problem braku leków w aptekach analizuje mgr farm. Wojciech Bartkowiak.

      „APTEKI PEŁNE HISTORII”.  Co aptekarz wniósł w przestrzeń publiczną oprócz leku? Gdzie apteka na planie miasta była usytuowana? Jakie były jej dzieje? Fascynująca opowieść dr Hanny Cytryńskiej, autorki nowo wydanej książki „Wielkopolskie apteki historyczne”.

      „CZEKOLADA NA ZDROWIE”. Dlaczego regularne spożywanie gorzkiej czekolady ma korzystny wpływ niemal we wszystkich chorobach układu sercowo-naczyniowego? Pierwszy artykuł z cyklu o czekoladzie okiem farmaceuty dr hab. inż. Anny Pawełczyk i prof. dr. hab. Lucjusza Zaprutko.

      „MIKSTURA Z PRZESZŁOŚCI”. Od alchemii do współczesnej nauki - Klara Kraszewska o projekcie rekonstrukcji teriaku i innych staropolskich leków. Historię teriaku przypomina też dr n. farm. Jan Majewski w artykule „MAGIA TERIAKU”.

      „BARWIARZ INDYGO”. Kim był Akira Endo? Sylwetkę genialnego japońskiego mikrobiologa i biochemika przybliża Eugeniusz Jarosik.

      „KLASZTORNA OFFICINA SANITATIS”. O sekretach starej apteki franciszkańskiej w Dubrowniku pisze dr n. farm. Hanna  Piechocka-Koczwara.

      „PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ”. Blok artykułów o bohaterach uroczystości z okazji odnowienia po 50 latach dyplomów magistra farmacji. O swoim życiu i karierze zawodowej opowiadają: prof. dr hab. Janina Renata Ochocka, prof. dr hab. Jaromir Budzianowski, dr n. farm. Jadwiga Winnicka, prof. dr hab. Marek Simon i mgr farm. Ewa Krzeszowska.

Zapraszam do lektury całego e-wydania i do współpracy z redakcją „Farmacji Wielkopolskiej”. Polecam też nową stronę internetową e-czasopisma: www.farmacjawielkopolska.pl. W łatwy i przejrzysty sposób traficie Państwo na najnowsze e-wydanie i jego najważniejsze teksty, a także na uporządkowane archiwum wcześniej wydanych numerów czasopisma oraz przegląd wszystkich artykułów według ich autorów. Tak jak dotychczas, pełne edycje dostępne są zarówno w formie do przeglądania on-line, jak i plików PDF do pobrania.

EUGENIUSZ JAROSIK

Redaktor naczelny „FARMACJI WIELKOPOLSKIEJ”

redakcja@woia.pl

tel. 798 192 957