Tegoroczne Święto Aptekarzy pod patronatem świętych Kosmy i Damiana miało wyjątkowy charakter. Główna uroczystość odbyła się 21 września w nowoczesnych wnętrzach CollegiumPharmaceuticum, obiektu na miarę XXI wieku, o którym marzyły kolejne pokolenia wielkopolskich farmaceutów. Organizatorom obchodów, Wielkopolskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Poznaniu, Wydziałowi Farmaceutycznemu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego oraz Sekcji Historii Farmacji poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, udało się zintegrować środowisko, zapraszając farmaceutów do udziału w uroczystości otwarcia odtworzonej Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego im. prof. Franciszka Adamanisa oraz promocji książki dr Hanny Cytryńskiej pt. „Wielkopolskie apteki historyczne”. W uroczystości uczestniczyli między innymi rektor UMP prof. dr hab. Zbigniew Krasiński, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej dr Alina Górecka i Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny dr n. far. Grzegorz Pakulski.

Tego dnia pamiętaliśmy też o farmaceutach, którzy zginęli w tragicznych okolicznościach w latach 1939-1945 – ofiarach zbrodni niemieckich i sowieckich. Dziekan Wydziału Farmaceutycznego UMP prof. dr hab. Anna Jelińska i prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej mgr farm. Mateusz Szamałek w obecności przedstawicieli środowiska aptekarskiego i akademickiego złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową, odsłoniętą 8 grudnia 2023 r. w podcieniach dziedzińca kościoła dominikanów w Poznaniu. Tablicę ufundowała Wlkp. OIA.

Ważnym wydarzeniem było uroczyste otwarcie Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego – repliki starej biblioteki, ufundowanej przez aptekarzy w 1932 r., która jako obiekt zabytkowy musiała pozostać w Collegium Chemicum. Budowa nowej biblioteki została sfinansowana przez Fundację na rzecz rozwoju Wydziału Farmaceutycznego w Poznaniu, którą środowisko wielkopolskich farmaceutów powołało i zarejestrowało w 2001 r. Jednym z fundatorów była Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska w Poznaniu – co podkreślił w swoim wystąpieniu w Collegium Pharmaceuticum prezes Wlkp. ORA Mateusz Szamałek. 

Podczas obchodów XXXII Święta Aptekarzy była również okazja do rozmowy z dr Hanną Cytryńską  i otrzymania autografu w jej najnowszej książce pt. „Wielkopolskie apteki historyczne”, wydanej - podobnie jak poprzednie publikacje tej autorki („Poznańskie apteki – wnętrza, historia, wyposażenie” i „Apteki klasztorne i szpitalne Poznania”) - przez Wielkopolską Okręgową Izbę Aptekarską. Goście mogli też obejrzeć wnętrza Collegium Pharmaceuticum i zatrzymać się na chwilę przed dwoma cennymi eksponatami prezentowanymi w holu – starym moździerzem mechanicznym  i tabletkarką. Te dwie odnowione maszyny farmaceutyczne zostały wypożyczone uczelni przez Muzeum Farmacji Wlkp. OIA w Poznaniu.

Święto wielkopolskich aptekarzy pod patronatem świętych Kosmy i Damiana obchodzone jest od 27 września 1993 r. Jego obchody, tak jak również w tym roku, zawsze były okazją do radosnego świętowania i przyjaznych rozmów przy kawie i ciasteczkach. Do zobaczenia za rok.

Eugeniusz Jarosik/Wlkp. OIA