Spotkanie 22.04.2024 r.

22 kwietnia w siedzibie WOIA odbyło się pierwsze spotkanie komisji aptek ogólnodostępnych pod przewodnictwem wiceprezesa WOIA mgr farm. Wojciecha Bartkowiaka. Zgodnie z przyjętym harmonogramem odbyły się głosowania i zastępcą przewodniczącego został mgr farm. Maciej Grochulski, a sekretarzem komisji mgr farm. Izabela Chuda.

W czasie spotkania omówione zostały tematy i problemy zgłaszane do biura Izby, a także bezpośrednio do członków komisji, a dotyczyły m. in. urlopu szkoleniowego z perspektywy pracodawcy i pracownika.  Skierowaliśmy prośbę do prawnika izby o interpretację przepisów, ze szczególnym uwzględniem sytuacji, w której pracodawca notorycznie odmawia możliwości skorzystania z urlopu szkoleniowego. Wnioski i opracowanie zostaną zamieszczone na stronie WOIA. Komisja zarekomendowała utworzenie na stronie internetowej www.woia.pl ankiety, w której członkowie naszej izby mogliby wypowiedzieć się jak korzystają z urlopu i czy mają z nim problemy.

Odbyliśmy także rozmowy o zasadach realizacjach recept, własnych doświadczeń pokontrolnych i omówiliśmy wiele przykładów starają się je rozwiązać biorąc pod uwagę obecne przepisy. Najburzliwsza dyskusja dotyczyła sytuacji w której sposób dawkowania leku jest niezgodny z ilością dni terapii.

Komisja zarekomendowała przypomnienie na stronie wwww.woia.pl zasad wystawiania faktur na osoby fizyczne, firmy, fundacje czy w przypadku przetargów - policję lub areszt śledczy. Temat nadal problematyczny, a błędy w wystawieniu faktur mogą nieść za sobą poważne konsekwencje prawne.

Komisja wskazała na konieczności ustanowienia norm prawnych wyłączających z przepisów o zakazie reklamy, informacji o prowadzonych świadczeniach zdrowotnych w aptece, a także opracowania i zamieszczenia na naszej stronie internetowej informacji przypominającej, że farmaceuci nie mogą brać udziału w reklamie produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Postępowania w tego typu sprawach z inicjatywy GIFu już się toczą i są związane z nieroztropną aktywnością niektórych farmaceutów w szerokorozumianych mediach społecznościowych.

Dyskusja odbywała się także nad projektem pilotażu w zakresie usługi farmaceuty dotyczącym zdrowia reprodukcyjnego. Komisja przegłosowała jednogłośnie stanowisko, że procedura wydawania takiej tabletki nie może zawierać konieczności przyjęcia jej w obecności farmaceuty.

Oprócz tematów poważnych, komisja odbyła także długą rozmowę na temat możliwości legalizacji sprzedaży wody butelkowanej w aptece. Taka potrzeba może zaistnieć między innymi gdy w aptece nie ma dystrybutora z wodą, a Pacjent chciałby szybko zażyć lek. Woda jako środek spożywczy nie znajduje się w wykazie produktów dopuszczonych do obrotu w aptece, a komisja rekomendowałaby stworzenie w tej materii wyjątku.

Zachęcamy do udziału w pracach  komisji! Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do biura Izby lub bezpośrednio do przewodniczącego Wojciecha Bartkowiaka